Ki a dietetikus?

A dietetikusok az Európai Unió szinte minden országában megtalálhatók. A dietetikai tevékenység gyakorlata azonban országonként eltérő. Bár a táplálkozási tanácsadás, betegségek esetén az étrendi kezelés, az egészségi állapot javítása továbbra is a dietetikusok fő működési területe, de a táplálkozástudományi szakemberek már egyre inkább más, az élelmiszerekkel és táplálkozással összefüggő területeken, pl. élelmiszergyártók és kereskedelmi láncok, kutatás is jelen vannak.

Az Európai Dietetikusok Szövetsége (EFAD, European Federation of the Associations of Dietitians) definíciója szerint: az európai dietetikusok elismert, legalább főiskolai szintű diplomával rendelkező egészségügyi szakemberek. Bizonyítékokon alapuló tudásukat önállóan alkalmazzák az egyének, családok, csoportok és a lakosság támogatására, egy táplálkozási szempontból megfelelő, biztonságos, ízletes és fenntartható étrend megvalósítása érdekében. A dietetikusok az individuális étrend kialakítása során felmérik a speciális egyéni táplálkozási igényeket, erre alapozva fogalmazzák meg tanácsaikat, illetve határozzák meg a dietoterápiát. Az ilyen módon kialakított étrend segít az egészség megőrzésében, csökkenti az egészség kockázatot vagy már kialakult betegség esetén helyreállítja az egészségi állapotot, továbbá javítja az életminőséget a palliatív ellátásban. Az egészségügyben végzett tevékenységük mellett a dietetikusok hozzájárulnak a táplálkozási környezetet javításához a politikai döntéshozókkal, iparral, oktató és kutató intézményekkel történő együttműködés során (3).

Hazánkban a dietetikus szakemberek a táplálkozástudomány minden szegmensében jelen vannak, a megelőzés összes szintjén, kórházakban, a járóbeteg-szakellátásban, a szociális szférában, élelmiszeripari cégeknél, wellness- és fitneszcentrumokban, gyógyszállodákban, a vendéglátásban, a kutatás területén, az oktatásban és egyre többen a magánpraxisban is. Jelenleg 2000-2500 dietetikus tevékenykedik Magyarországon, több mint 50%-uk kórházakban (4).

Dietetikusi végzettséggel három fő tevékenység végezhető:

  • adminisztratív dietetikus (élelmezési menedzser, élelmezési osztályvezető vagy élelmezésvezető): Dietetikusok vezetik a kórházak, de számos óvoda, bölcsőde, iskola, szociális intézmény üzemi konyháját. Az élelmezésvezető feladata igen összetett, hiszen a személyzeti kérdésektől a beszerzésen át az adminisztrációig mindenért ő felel. Munkája során figyelembe veszi az étel minőségével kapcsolatos fogyasztói és szakmai szempontokat, a pénzügyi kereteket, valamint a vonatkozó jogszabályokat.
  • klinikai vagy terápiás dietetikus: A betegellátó team részeként a terápiás dietetikus feladata a páciens állapotának, táplálkozási szokásainak, antropometriai paramétereinek, tudásszintjének felmérése után a táplálkozási diagnózis felállítása, továbbá az ennek megfelelő étrendi, táplálási terv kialakítása, megvalósítása és folyamatos ellenőrzése. Terápiás dietetikusok dolgoznak az egészségügyi ellátás minden szintjén, a kórházakban, járóbeteg rendelőkben és ma már több helyen a háziorvos mellett is.
  • prevenciós dietetikus: közvetlenül vesz részt az egészségfejlesztésben, az egyéneket, családokat, lakosságot célzó prevenciós programok és egészségpolitikai intézkedések kialakításában. Elsődleges feladata az egészségmegőrzés, a helyes táplálkozás népszerűsítése. Prevenciós dietetikusok tevékenykednek többek között iskolákban, sportlétesítményekben, kormányzati szerveknél vagy épp az Egészségfejlesztési irodákban (3, 5).

Felhasznált irodalom

1.) Breitenbach Z. (2016) A dietetika rövid története. In Figler M (szerk.) Klinikai és gyakorlati dietetika. p95-97

https://www.etk.pte.hu/public/upload/files/Palyazati_iroda/elnyert/Klinikai_es_gyakorlati_dietetika.pdf (letöltve: 2021. 06. 25.)

2.) Németh I. (2011) Dietetikus képzési programok elemzése PhD értekezés http://old.semmelweis.hu/wp-content/phd/phd_live/vedes/export/nemethistvanne.d.pdf (letöltve: 2021. 06.25.)

3.) EFAD (2016) Dietitians in Europe Definition, Profession and Education. Statement by the European Federation of the Associations of Dietitians (EFAD) http://www.efad.org/media/1417/revised-definition-of-a-dietitian.pdf (letöltve: 2021. 06. 25.)

4.) Pályakép: Dietetikusok – bővülő képzés, sokszínű munka. HVG, 2015, 37. évf., 35. sz., 57–58.

5.) Terényiné Marinov Á. & Steinerné Utczás A. (2019) Dietetika, táplálkozástan. Magyar Tudomány

6.) Kubányi J. (2016) Egy elnök naplójából. Új Diéta, 2016, 2-3. sz., 2-3.