Magyar innováció segít megtartani a borok minőségét
Nitrogéngenerátor nyerte a közönségdíjat a Magyar Ipari Célgép Nagydíjon
A Press Air Kft. prémium sűrített levegő és nitrogén szolgáltató központ nyerte el a közönségdíjat a 2021-es Magyar Ipari Célgép Nagydíjon, melynek eredményhirdetését múlt héten tartották a városligeti Millenium Házában. A cég díjnyertes nitrogéngenerátorának köszönhetően a csavaros zárt dugóval ellátott borok esetében kizárt az oxidáció, így az átlagosnál hosszabb ideig őrzik meg a minőségüket. A magyar szakértők által kifejlesztett termék ráadásul könnyen szállítható és üzembe helyezhető.
Június 28-án hétfőn a városligeti Millenium Házában rendezték meg a Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2021 díjátadó szakmai napját, a Gépész Szalont. Az ország legnagyobb ipari célgép versenyére 74 pályázat érkezett, az erőműmosó célgéptől a túródesszert-gyártósorig számos hazai fejlesztésű innovatív mérnöki munka mérette meg magát az idei kiírásban.
A közönségdíjat és a Chemplex felajánlásából a vele járó egymillió forint értékű hajtástechnikai eszközbeszerzési keretet a Press Air Kft. prémium sűrített levegő és nitrogén szolgáltató központ érdemelte ki speciális nitrogéngenerátorával.
A cég számára azért is volt remek lehetőség a versenyen való részvétel, mert szerették volna megmérettetni magukat, azt pedig külön örömként könyvelték el, hogy a Chemplextől vehették át a díjat, hiszen hajtóműveiket és villanymotorjaikat egyaránt jól tudják hasznosítani.
Nem tud a bor oxidálódni
Deseő László, a cég ügyvezetője elmondta, nem először készítettek testreszabott összeállítást, ahol a megfelelően méretezett kompresszor, a hozzátartozó levegőkezelő berendezések, az összes szerelvény, a vezérlés és az elektromos táplálás egy rendszerben van összeszerelve az ügyfél igényei szerint.
„Minden egység szállítható, ide-oda helyezhető, mindössze annyi a teendő vele, hogy elektromos hálózatra kell csatlakoztatni majd elindítani a berendezést. A megoldás azért is népszerű, mert ha valaki külön-külön műszaki berendezéseket vásárol, akkor azt próbajáratni és összehangolni szükséges, ami sok esetben nem olyan könnyen oldható meg. A komplett egység könnyen szállítható, rugalmasan telepíthető, mindössze annyi a teendő vele, hogy elektromos- sűrített levegő- és N2 hálózatra kell csatlakoztatni majd elindítani. A megoldás azért is népszerű, mert ha valaki külön-külön berendezéseket vásárol, akkor a szükséges rendszereket ki kell építeni és összehangolni, ami sok esetben nem olyan könnyen oldható meg” – magyarázta a szakértő.
Mint mondta, a borászatok számára azért is ideális a Plug & Work rendszer, mert bemutatásra, próbaüzemre könnyűszerrel el lehet vinni, akár kölcsönözni is lehetne. Kérdésre válaszolva közölte, a nitrogénhasználat a borászatban relatíve újdonság, csupán 5-6 éve alkalmazzák azt szélesebb körben.
„A csavaros zárt dugó egyre inkább szorítja ki a parafa dugót a piacról, előbbihez pedig viszonylag könnyedén tartozékul lehet illeszteni a nitrogénszolgáltató berendezéseket. Előbb a bort kell a tárolóba helyezni, majd a tetejére néhány köbcenti nitrogént, és ezt követően kerül rá a kupak. A nitrogénre azért van szükség, hogy a borhoz ne férjen hozzá a levegő és ne tudjon oxidálódni, hiszen az minőségromlással jár. Ezzel a módszerrel hosszú időre meg lehet őrizni a borok aromáját. A rendszer biztosítja továbbá a felhasználó berendezések minőségi sűrített levegővel történő ellátását és nem utolsó sorban az energiahatékony üzemeltetést” – mutatott rá. Deseő László szót ejtett arról is, mostanáig az volt a bevett szokás, hogy a hordókat azonnal utántöltötték annak érdekében, hogy kerüljön be oxigén. Szintén elterjedt megoldás volt eddig, hogy úszó fedelet helyeztek a nem hordó alakú tárolókba. A magyar innovációval viszont mostantól jóval egyszerűbb dolga lesz majd a borászoknak.
Szeretnék a magyar fejlesztőket megismertetni a nagyközönséggel
A cég portfóliójába tartozik a sűrítettlevegős-rendszerek távfelügyelete is. Deseő László közölte, majdnem minden gyár használ ilyet, a technológiai soraikat ezzel üzemeltetik, de egy-egy rendszernek a meghibásodása, ideiglenes leállása is nagyon súlyos károkat tud okozni főként az autóiparban, ahol a vállalatok óránként beszállításokra is szerződnek.
A Press Air Kft. elektronikus adatátvitel útján messziről figyeli ezeket a berendezéseket, nem tud ugyanis minden gyár specialistát alkalmazni. A cég tehát távirányításban monitorozza a szenzorokat és más mérőeszközöket, meghibásodás esetén pedig azonnal javítják a keletkezett hibát.
Az ügyvezető azzal zárta szavait, a jövőben szeretnék minél szélesebb körben megismerteti munkáikat a laikusokkal. Mint fogalmazott, a világ abba az irányba megy, hogy rendkívül fejlett szolgáltatásokhoz olcsón és könnyen hozzá lehet jutni, de a legtöbben nem tudják, ki fejlesztette ki azokat, milyen életpálya áll a szakemberek mögött.
Deseő László ugyanakkor pozitívumként értékeli, hogy a legjelentősebb állásbörzéken a fiatalok már nem főként a multikra kíváncsiak, hanem az iránt érdeklődnek, hol tudnának kiteljesedni, hol tudnák az elképzeléseiket megvalósítani.