Bárány, tojás, sütemény – húsvéti étel- és italparádé itthon és világszerte

Mi lesz a szédertálon?

A pészach, akárcsak a keresztény húsvét, mindig a tavasszal, a természet éledésével van kapcsolatban. Megünneplésének rendjét számtalan előírás szabályozza. Előtte a zsidók minden, erjedésre hajlamos élelmiszertől megtisztítják lakásukat. Tűzhelyüket és minden, étkezéssel kapcsolatos dolgukat rituális tisztításnak vetik alá. Az edényeket kicserélik. A pészach előtti héten őrölik meg az addig gondosan tárolt gabonát.

A kovásztalan kenyerek ünnepe elnevezés a szabadságra, szabadulásra emlékezteti a zsidóságot. A kovásztalan kenyér, vagyis a pászka (mácá, macesz, laska) volt a szegények és a rabszolgák kenyere. A nyomorúság kenyerének is nevezték, hiszen a rabszolgasorban tengődő zsidóság ezt fogyasztotta napi eledelül. Az egyiptomi fogságból menekülő zsidóknak nem volt idejük és módjuk a tésztát megkeleszteni.

Ilyenkor készítik elő a szédereste kellékeit. Az utolsó vacsora néven ismert esemény is egy szédereste volt, amit Jézus Krisztus a tanítványaival töltött. Jézus töltötte be a családfő szerepét

A héber széder szó rendet jelent, pészach estéjét a rend, vagy az őrködés, megőrzés éjszakájának is nevezik. Az estét általában a családfő, vagyis a legidősebb férfi vezeti. Minden egyes szónak, gesztusnak és mozdulatnak ősi jelentése van.

A szédertálra szigorú rend szerint rakják ki az ételeket: egy főtt tojás (a tál bal felső részén), egy darab tűzön sült csirkehús (nyak, vagy szárny, melyet nem fogyasztanak el. A tál jobb felső részén keserűfű, torma és saláta az előző kettő alatt, valamilyen zöldség, reszelt alma, körte, dió, fahéj és bor, valamint főtt burgonya. Bor, természetesen kóser, legalább 3,5 dl fejenként, helyette lehet szőlőlé is), poharak. Egy nagy és díszes serleg, egy tálka sós víz, három darab pászka (mácá, macesz), ünnepi gyertyák tartoznak a tradicionális asztalhoz

Ilyenkor jön el a maceszgombóc-leves ideje is. A menü utolsó, elmaradhatatlan része a desszert, amely sokszor macesztorta.  Többféle recept használatos az ortodox zsidók körében is.

Koccintsunk – de mivel?

A húsvéthoz nemcsak a csokoládé és a sütemény tartozik hozzá, de az ital is. A hazai italvásárlás jó része az évvégéhez és húsvéthoz kötődik. Ilyenkor még az egyébként nem nagyon divatos édes likőrök, köztük a krémlikőrök is elfogadottá válnak. Az, hogy hol vásárolunk szeszesitalt, sokkal kevésbé kiszámítható, mint a többi élelmiszer esetében. Ez azt jelenti, hogy az éjjel-nappali kisboltoktól a piacokig – ahol a kínaiak és a vietnamiak tartják kezükben az italkereskedelmet – szinte mindenütt vásárolnak az emberek Magyarországon szeszesitalt. Az itt élő külföldiek és a turisták csodálkoznak: nálunk mindig mindenütt lehet alkoholt venni, a múzeumoktól egyes munkahelyi (!) büfékig, a piacoktól a trafikokig, a hipermarketektől a szállodákig. 

A pálinka népszerűsége töretlen és felfelé ívelő. A koktélok az átlag magyar háztartásokra nem jellemzők. A pezsgő még mindig nagyrészt az ünnepekhez kötődik. A borkultúra nagyon sokat fejlődött az utóbbi 20 évben, egyes jobb éttermek állandó sommelier-t tartanak, akinek nemcsak a hegy levéhez kell értenie. A sör nem tipikusan húsvéti ital, de ma már a kisipari sörök reneszánsza miatt szinte minden alkalomkor fogy.

Jó tanácsok italvásárláshoz

# A pezsgőspalack kinyitása előtt döntsük el, mi a cél: ha felrázzuk, a plafont jelölhetjük meg vele örökre, netán eltalálhatjuk a csillárt vagy valamelyik vendég szemét. Ha óvatosan csavarjuk ki a dugót, finom, halk, elegáns kis pukkanással bonthatjuk fel a palackot.

# Koccintásnál nézzünk partnerünk szemébe – ez minden italra vonatkozik.

# Legyen az ital beszerzése – ha nem rohanunk éppen valahova – élmény. Adjuk meg a módját, olvassunk utána, gondoljuk át, hogy mi lesz a menü, ahhoz válasszunk italt, aperitifet.

# Inkább szaküzletben vagy márkaboltban vásároljunk italt, mint hipermarketben.

# Érdemes elolvasni a termék összetevőit, ugyanúgy, mint az élelmiszerek esetében. Ekkor derülhet csak ki, hogy aromás szeszről vagy pálinkáról, illetve tankpezsgőről vagy palackonként erjesztett italról.

# A szavatossági idő italnál sem mindegy: rosszabb minőségű, hosszan, nem megfelelő körülmények között tárolt bor fáradt ízű lehet. Pezsgőt sem érdemes évekig tartalékolni. A pálinkák, égetett szeszek esetében elvileg korlátlan a szavatossági idő, de az ágyas pálinkák esetében a színük olykor változhat.

# Ajándékba nem illik adni – és vendégségbe nem illik vinni – kereskedelmi márkás italt. Bármilyen jó minőséggel kecsegtet is az, de ha feltűnően rajta van a hipermarket-lánc neve, az lehangoló.

# Ha ajándékba vásárolunk bort, tekintsük valóban annak. Előtte puhatoljuk ki a megajándékozandó ízlését. Az italt szépen csomagoljuk be, esetleg a nyakára kössünk egy kis tréfás figurát, vagy egy cetlit, amelyen személyes jó kívánságok vannak.

A CIKKNEK MÉG NINCS VÉGE!
LAPOZZ A KÖVETKEZŐ OLDALRA!