Bajban vannak a vendéglátóipari beszállítók
Vendéglátóipari beszállító: „Segítsen mindenki a nála eggyel rosszabb helyzetben lévőnek”
A hírekben leginkább az éttermek, szállodák és kávézók helyzetéről olvasni, ám ezekhez a vállalkozásokhoz beszállítók ezrei is szorosan kötődnek, akik szintén nehéz helyzetben vannak. Az ország újranyitásához azonban szükség van a szakma összefogására is.
Hús, tejtermék, zöldség, ital, kávé, jég – minden amit elfogyasztunk, beszállítóktól érkezik az éttermekbe és kávézókba. Magyarországon vállalkozások ezrei foglalkoznak a vendéglátó egységek kiszolgálásával, ezekről a beszállítókról azonban kevesebb szó esik a vírus okozta válság kapcsán.
„Rengetegen gondolták azt, hogy a vendéglátó egységek kiszolgálása biztos piac. De ma nem az. Se szeri, se száma azoknak, akik végleg lehúzták a rolót” – kezdte Szabó László alias Kávés Laci, az X-Presso Coffee tulajdonosa, akiknek fő profilja szintén a vendéglátó egységek kiszolgálása.
László úgy látja, hogy legalább akkora, ha nem nagyobb bajban van nagyon sok beszállítói és kapcsolódó szakma, mint a vendéglátás és szállodaipar.
„Bele sem gondolunk, hogy mennyi ember, mennyi beszállító megélhetése múlik azon, hogy egy ételsort elfogyasztunk-e egy étteremben. Alapanyagok, higiéniai termékek és egyéb eszközök beszállítói, szinte végeláthatatlan a sor. Nagyon sok cégnél túlsúlyos vagy egyenesen egyedüli a vendéglátásba beszállítás” – mondta a tulajdonos, aki úgy látja, hogy a túlélés záloga az, ha valaki új piacot talál a termékeinek, szolgáltatásainak. Saját maga is sokat tanult arról, hogyan értékesítheti a termékeit akkor is, ha a felhasználás helye hirtelen az emberek otthona lesz a kávéházi teraszok helyett.
„Közel egy éve, hogy én sem alszom”
„Nálunk a családban mindenki vendéglátós volt. Nekem fiatalon kellett elhagynom a vendéglátást, de mai napig imádom, hogy beszállítóként a közelében tudtam maradni. Közel egy éve, hogy én sem alszom. Nekem a vendéglátás és idegenforgalom rengeteg beszállítójával együtt pont úgy nincs már lassan mit az asztalra tenni, ahogy nektek sem. Úgy gondolom, csak akkor van esélyünk jól túlélni a kialakult helyzetet, ha mindenki a nála eggyel rosszabb helyzetben lévőnek segít. Ha ez az egész társadalmon átívelő gondolat lesz, akkor senki sem érzi majd magát elhagyatottnak” – mondta Szabó László.
Az X-Presso Coffee tulajdonosa tavaly a pandémia kezdetén indította útjára a „Kávéztasd a Dokit kezdeményezést”, amelynek keretein belül az adományozóknak köszönhetően több mint 100 kg kávét juttattak el ingyenesen egészségügyi dolgozóknak, főleg mentőállomások alkalmazottainak.
Ezer adag ingyen kávé üzletenként
A vendéglátóiparnak összefogásra van szüksége. A cég ezért most valódi, kézzel fogható, pénzben mérhető segítséget nyújt a partnereinek, és erre biztatja a többi beszállítót is.
„Ezer adag kávét biztosítunk teljesen ingyenesen azoknak, akik kávégépet bérelnek tőlünk. Sem az általunk biztosított kávéfőző gépért, sem a kávéért nem kell fizetni egy fillért sem. Ez egy hónapra szól, nem lehet hosszabbítani. Akinek nem fogy el ezer adag kávéja, az annyi kávét kap ingyen, amennyit egy hónap alatt lefőzött. Azt tanácsoljuk, hogy aki eleve tudja, hogy nem szokott ennyi kávét eladni, az adja tovább ingyen a vásárlóknak, így üdvözölve az újranyitást. Az ezer adag ingyen kávé mellett fizetési haladékot is adunk a partnereknek, így csak a második hónap végén kell fizetniük” – mondta Szabó László.
Szó szerint semmi nem maradt a kasszában rengeteg vendéglátósnál, ezért nem valamiféle megfoghatatlan, nehezen teljesíthető és főleg nem valamilyen utólagos kedvezményre alapuló kedvezmény jelent segítséget. László ezért arra biztatja a beszállítókat, hogy saját erejük mértékéig ők is segítsék a vendéglátóipar újraindulását.