Több mint 150 kiváló bor várja a kékfrankosok rajongóit április 13-án
A kékfrankos hazánk legnépszerűbb és legelterjedtebb kékszőlő-fajtája: országszerte közel 8000 hektáron termesztik, ami kb. 12-13%-át teszi a hazai szőlőskerteknek. A kékfrankosból készült borok a fogyasztókat elsősorban gyümölcsösségükkel és stílusbeli változatosságukkal nyűgözik le: a borászok pedig a fajta megbízhatóságát és sokoldalúságát hangsúlyozzák.
Április 13-án, szombaton 14 órától a budapesti Danubius Hotel Gellértben 15 borvidék több mint 60 borászatának százötvennél is több bora lesz kóstolható a Winelovers Kékfrankos Április Nagykóstolóján. Az ország minden tájáról érkező kiállító pincészeteknél rozék, fajtaborok, kékfrankos alapú házasítások, bikavérek, frissebb és korábbi évjáratokból érkezett tételek egyaránt elérhetőek lesznek.
A nagykóstoló programját a Borkollégium Pop-Up School ingyenes kiselőadásai gazdagítják, és több díjnyertes tétel is kóstolható lesz a 2019-es Winelovers Kékfrankos Teszt legjobbjai közül.
A fajta fontosságát hangsúlyozza, hogy a magyarországi termelők egybehangzó véleménye szerint komoly lehetőség előtt áll a kékfrankos: mind hazánkban, mind pedig a nagyvilágban egyre nagyobb figyelmet kapnak a helyi szőlőfajták, különösen akkor, ha könnyen értelmezhető, kiszámíthatóan jó minőségű, kiváló ár-érték arányú borok készülnek belőlük. Önálló fajtaborként vagy házasításban is megmutatja erényeit, legyen szó akár rozékról, könnyed, gyümölcsös stílusú vörösökről vagy hordós érlelésű, komplex csúcsborokról.
Tesztgyőztes kékfrankosok
A nagykóstolót immár hagyományosan megelőző bortesztre kékfrankos fajtaborokat és kékfrankos alapú házasításokat, bikavéreket vártak a szervezők. A független szakmai zsűri több mint 70 bort vakon kóstolva, egységes és objektív szempontok szerint, a Nagy Nemzetközi Borversenyek Szövetsége (Les Grands Concours Internationaux De Vins Et Spiritueux) által ajánlott és UIOE, valamint az OIV által kialakított 100 pontos, pozitív bírálati lap alapján bírálta.
Zsűritagok voltak:
- Bálint László (a Nemzetközi Borakadémikusok Magyarországi Egyesületének elnöke)
- Blazsovzsky Péter (a Babel Budapest étterem head sommelier-je)
- Kielmayer Kristian (DipWSET, nemzetközi borakadémikus, borszakértő, a Borkollégium oktatója)
- Kollár Mariann (DipWSET, nemzetközi borakadémikus, a londoni Theatre of Wine bortanácsadója)
- Ripka Gergely (Tokaj Guide, Tokaj Magic)
A mezőny oroszlánrészét a kékfrankos fajtaborok adták: ezekből összesen 55, 2017 és 2008 közötti tételt kóstolt a zsűri.
Top 10 kékfrankos 2019
- Riczu Tamás Borászata, Villányi Kékfrankos 2016
- Schieber Pincészet, Tabu Kékfrankos 2016
- Bock Borászat, Kékfrankos 2017
- Sümegi Ákos, Kékfrankos Válogatás 2015
- Garger Imre, Kékfrankos Válogatás 2015
- Takler Borbirtok, Szenta-hegyi Kékfrankos 2016
- Weinhäusel Christian & Zsanett, Blaufränkisch Sonnensteig 2017
- Kovács és Lánya Borászat, Kékfrankos 2017
- Szent Donát Birtok, Magma 2017
- Fekete Borpince, Kékfrankos Válogatás 2016
- Lővér Pince / Sop-Vin, Soproni Kékfrankos Válogatás Frettner FDPR 2016
- Iváncsics Zoltán, Soproni Kékfrankos 2017
A kékfrankos alapú házasításokból, bikavérekből 15 tétel érkezett a versenyre; ezek közül az öt legjobb bort nevezte meg a zsűri.
Top 5 kékfrankos alapú házasítás 2019
- Tűzkő Birtok, Talentum 2015
- Thummerer Vilmos, Egri Bikavér 2015
- Petrény Winery, Borgundi Egri Bikavér 2014
- Thummerer Vilmos, Egri Bikavér Superior 2013
- Iváncsics Zoltán, Soproni Quartett Cuvée 2016
„A fajta kétségkívül fontos, hiszen a legtöbbet telepített fajta az országban és a világon telepített kékfrankosok fele Magyarországon található. A gyümölcsösség és diszkrét fűszeresség mellett nagyon jól hordozza a termőterület sajátosságait is a bor szerkezetében. Ugyanakkor figyelni is kell rá, hiszen a “brett” inkább kihúzza a gyümölcsösséget a borból; a több néha kevesebb, ez igaz a fahordó használatra is. A “tisztaságra” különösen oda kell figyelni, de összességében szép, izgalmas tételeket kóstolhattunk” – mondta a tesztet követően Kielmayer Kristian, nemzetközi borakadémikus (DipWSET), borszakértő, a Borkollégium oktatója.