Magyarország ellenzi, hogy gyengébb minőségű szőlőfajtákból is lehessen bort készíteni

Az Európai Bizottság engedélyezné a borelőállítást az évtizedek óta tiltott szőlőfajtákból, Magyarország azonban ellenzi a javaslatot; a tilalom fenntartását szorgalmazó magyar kezdeményezést további 12 uniós tagállam támogatta – közölte az Agrárminisztérium (AM) kedden az MTI-vel.

    A közös agrárpolitika (kap) borágazatra vonatkozó javaslatairól az uniós agrárminiszterek a Mezőgazdasági és Halászati Tanács hétfői ülésén tárgyaltak Brüsszelben. 

    A közlemény szerint a magyar álláspontot támogató 12 tagállam adja az EU borszőlőtermesztésének több mint a 90 százalékát.

    A közlemény idézte Nagy István agrárminisztert, aki a tárgyaláson hangsúlyozta, hogy ezeket a borelőállítás szempontjából idejét múlt fajtákat alapos indokkal tiltották ki. Az ezek között szereplő Othello vagy Noah fajták alkalmasak lehetnek csemegeszőlőnek, azonban a bortermelésbe történő bevonásuk veszélyeztetheti az európai, és köztük a magyar borok hosszas erőfeszítések árán elért jó hírnevét és hagyományosan magas minőségét. 
 

   Nagy István kiemelte, vitán felül áll, hogy a kap-nak és ezen belül a borágazatnak is hozzá kell járulnia a környezet- és klímavédelmi célok megvalósulásához, de erre a korábban okkal betiltott fajták újra engedélyezése nem lehet a megoldás. A javaslat jóval nagyobb kárt okozna az uniós boroknak minőségi és versenyképességi szempontból, mint amennyit javítana az ágazat fenntarthatóságán – jelentette ki a miniszter.