Bolygónk megmentését nem lehet tovább halogatni

A klímaváltozás mindenkit érint és mindenki tehet ellene

A Föld Napját 1990 óta ünnepeljük Magyarországon. Talán soha nem volt annyira fontos odafigyelni a jövőnkre, mint napjainkban.

A globális felmelegedés kézzel fogható, tapasztalható folyamat, amely mindenkit érint. Amíg az éves átlagos középhőmérséklet Magyarországon 10 Celsius fok alatt volt az előző évszázad első évében, addig az ezredfordulón, tehát 100 évvel később ez már 2,5-3 Celsius fokkal nőtt. 2020-2024 között pedig mindössze egyetlen egy alkalommal volt 13 Celsius fok alatt az átlagos középhőmérséklet. Az elmúlt 10 évben jelentősen emelkedett a hőségnapok száma1 is (amikor a hőmérséklet tartósan 30 Celsius fok felett maradt).

„Ezek a trendek arra hívják fel a figyelmet, hogy az emberiségnek jóval fenntarthatóbb megoldások mellett kell letennie a voksát. A szén-dioxid kibocsátás csökkentése kulcsfontosságú, hiszen alapvetően ez a jelenség tehető felelőssé bolygónk felmelegedéséért. A légkörbe jutó szén-dioxid ugyanis hőcsapdát képez, kvázi üvegházhatást idéz elő, tovább fokozva a globális felmelegedésből fakadó problémákat”

– hangsúlyozta Széll-Szőke Krisztina, a SodaStream termékmenedzsere.

Bár a PET-palackok visszaváltása tavaly nyár óta lehetséges, ennek ellenére jelentős megtakarítást lehetne elérni ezen a téren, ha már eleve ki sem kellene szállítani őket az üzletekbe, illetve nem kellene gondoskodni azok visszagyűjtéséről. Mindez ugyanis károsanyag-kibocsátással jár, hiszen ezen áruk szállítását többségében közúton, teherautók segítségével végzik.

Mivel a jelenleg az Európában eladott teherautók 95 százaléka dízelüzemű2, ezért a visszaváltható PET-palackok szállítása komoly ökológiai terhelést jelent. Mi a megoldás? Kétség nem fér hozzá, hogy a legegyszerűbb és legpraktikusabb megoldás az otthoni frissítők előállítása. A szénsavasító gépek, valamint a szörpkoncentrátumok segítségével ma már például népszerű PepsiCo üdítőket is előállíthatunk odahaza. Egy szénsavasító palackkal pedig akár 1000 darab PET-palack spórolható meg, magyarán legalább ennyit nem kell legyártani és szállítani.

Könnyebbség mindez a logisztikai lánc számára, de a természetet is kíméli. A szén-dioxid kibocsátás csökkentése hozzájárul a fenntartható fejlődéshez, amely biztosítja a jövő generációi számára a lehetőséget, hogy élhető környezetben éljenek. Minden egyes intézkedés, amely hozzájárul a CO2-kibocsátás mérsékléséhez, egy lépéssel közelebb visz bennünket egy egészségesebb és fenntarthatóbb jövő felé.

1 – Forrás: https://www.ksh.hu/stadat_files/kor/hu/kor0037.html

2 – Forrás: https://www.acea.auto/files/ACEA_trucks_fact_sheet_Feb2025.pdf