Hevesben indult el az idei Európai Mézes Reggeli Program
Ismét több mint százötvenezer hazai gyermek reggelizik egészségesen
Magyarország éppen tíz évvel ezelőtt, 2014-ben csatlakozott Európai Mézes Reggeli kampányhoz. A 2007-ben, Szlovéniában életre hívott program az egészséges táplálkozás jegyében népszerűsíti a mézfogyasztás jótékony hatásait, megismerteti a gyerekekkel a méhészet jelentőségét és a beporzók nélkülözhetetlen szerepét az élet fenntartásában. Az esemény keretén belül idén is országszerte közel 1000 helyszínen, több mint 150 000 gyermek fogyaszthatja el a mézes reggelit, a központi eseményt a Heves vármegyei Szihalmon tartották rangos vendégek részvételével.
Az idei központi rendezvényt a Szihalmi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában tartották. Az ünnepségen részt vett többek között Dr. Marjan Cencen, a Szlovén Köztársaság magyarországi nagykövete, Dr. Nagy István, agrárminiszter, Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke, valamint Mészáros Dezső, a SIÓ-Eckes Kft. ügyvezető igazgatója.
Az eseményen Nagy István agrárminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy a méz az egyik legkülönlegesebb kincsünk, amely magában hordozza a természet esszenciáját. A méhek pedig fantasztikus munkát végeznek, ők teszik ugyanis termékennyé a körülöttünk lévő világot, tevékenységünk nem csupán a mézben jelenik meg, hanem kulcsszerepet játszanak a növények beporzásában is.
„A méhészet az agrárium egyik legkisebb és legfontosabb ágazata, hiszen alig egy százalékát teszi ki az a gazdasági eredmény, amely a méheknek köszönhető. Ugyanakkor az egész mezőgazdaság, az egész élelmiszeripar a méhek tevékenységén múlik. 2024-ben Magyarországon mintegy 20 ezer méhész foglalkozik méztermeléssel, a méhcsaládok száma csaknem 1,2 millió. A megtermelt méz mennyisége hazánkban évente 15-30 ezer tonna, a mézfogyasztás átlagosan pedig csaknem 1 kg/fő/év. A Mézes Reggeli célja, hogy ösztönözze a hazai mézfogyasztást, és kulcsszerepet játszik a gyermekek szemléletformálásában is”
– tette hozzá a tárcavezető.
„Az esemény alkalmából országszerte előadásokat tartunk a gyerekeknek, rövidfilmet vetítünk, mézet kóstoltatunk, valamint az egyesület és partnereink által biztosított apró ajándékkal kedveskedünk. Emellett felhívjuk a tanulók figyelmét az egészséges táplálkozásra, illetve megismertetjük velük a méhészet jelentőségét és a méhek nélkülözhetetlen szerepét az élet fenntartásában. A méhek által végzett beporzás nemcsak a gyümölcsfák, hanem az emberi táplálkozás szempontjából is létfontosságú, mivel számos gyümölcs és zöldség nélkülözhetetlen a kiegyensúlyozott étrendhez”
– foglalta össze a programot Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke.
A SIÓ, hazánk vezető gyümölcslégyártója ezúttal is több mint ezer doboz termékkel támogatja a programot. A vállalat és az OMME három évvel ezelőtt kötött együttműködésének középpontjában a hazai méhek megóvása áll, a SIÓ számos aktivitással hívja fel a figyelmet a problémára és a szemléletváltás lehetséges módjaira. Az idei iskolakezdéskor a vállalat több ezer darab olyan virágmagcsomagot osztott ki az ország általános iskoláiban, amelyek méhlegelőként elültetve hatékonyan segíthetnek a beporzó rovaroknak.
„A SIÓ hosszú ideje elkötelezett a fenntarthatósággal kapcsolatban és több különböző – akár 15 éves múltra visszatekintő – programmal támogatja a releváns környezeti és társadalmi ügyeket: többek között, a gyümölcstermést is biztosító beporzók megóvását. Amikor 2022-ben szövetséget kötöttünk a méhészek hazai érdekképviseletével, csak remélni tudtuk, hogy együttműködésünk hosszú távon sikeres lesz. Jó látni, hogy a három évvel ezelőtt meghirdetett programunk folyamatosan fejlődik, évente újabb és újabb aktivitásokon keresztül sikerül megszólítani az embereket. Bízunk benne, hogy a jövőben még többen tartanak velünk majd e fontos feladat teljesítésében, és felhívják a méhek kipusztulásának veszélyére a gyerekek figyelmét is, közösen ültetnek méhlegelőket, vagy éppen egyre tudatosabban óvják a beporzókat”
– mondta Mészáros Dezső, a SIÓ-Eckes Kft. ügyvezető igazgatója.