Intelligens élelmiszerlánc-biztonsági elemző rendszert épített ki a Nébih

Lezárta az Intelligens Élelmiszerlánc-biztonsági Elemző Rendszer (Intel) kifejlesztését a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a 3,805 milliárd forint értékű beruházás a Széchenyi 2020 programban, az EU vissza nem térítendő támogatásból valósult meg két év alatt.

    A Nébih csütörtöki, MTI-nek küldött közleménye szerint a projekt egyik kiemelt célja a hatóság meglévő adatelemző rendszereinek optimalizálása és korszerűsítése volt. A fejlesztéssel a rendszerbe áramló több és jobb minőségű élelmiszerlánc-információ révén javult az adatok elemezhetősége, a közöttük lévő kapcsolatok feltárása és a Nébih kockázatelemzési rendszereinek hatékonysága.

    Az új rendszerrel kiépült az élelmiszerlánc egységes adatmodellje és információmenedzsmentje, ami főleg az állategészségügyi törzsadatok kezelésében hoz előrelépést, és támogatja a Nébih helyszíni ellenőrzéseit, valamint a tevékenység-regisztrációs folyamatokat is. A rendszer a későbbiekben elemenként tovább bővíthető, újabb élelmiszerbiztonsági szakterületekre is kiterjeszthető.
 

   Az Intel rendszerfejlesztés egy újabb fontos lépés volt a hazai élelmiszerláncban felmerülő kockázatok, aktuális problémák gyorsabb és hatékonyabb kezelése felé – írták. Az ügyféloldali folyamatok újraszervezésével és elektronizálásával csökkent az ügyintézési idő, ahogy az élelmiszerlánc-szereplők adminisztratív terhei is, emellett több központosított elektronikus ügyintézési szolgáltatáshoz is kapcsolódott a Nébih.
 

   A hivatal honlapján közzétett tájékoztató szerint a projektben a Nébih mellett konzorciumi tag a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség, a vállalkozó a T-Systems Magyarország Zrt.