Együttműködés a kulturált borfogyasztás népszerűsítéséért
Együttműködési megállapodás született a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa között a MATE Budai Campusán, szeptember 24-én. A hosszútávú szakmai munkát Dr. Gyuricza Csaba rektor és Frittmann János elnök méltatták.
Amint az a rendezvényen is elhangzott, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem agrárfókuszú, multidiszciplináris tevékenysége több ponton is találkozik a Hegyközségek Nemzeti Tanácsával, mely szervezet a magyar szőlő-bor ágazat reprezentatív szakmaközi szervezete. Mindkét szervezet kiemelten fontosnak tartja a magyar szőlő- és borágazat eredményességét, melynek egyik alappillére a magas színvonalon képzett szakemberek munkája. Ennek jegyében kezdeményezték a ma aláírásra kerülő megállapodást.
Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora hangsúlyozta, hogy a két szervezet egymás értékei és eredményei ismeretében fontosnak tartja, hogy a közös szakmai területeken egymást erősítve együttműködjenek. Hozzátette, hogy a kulturált borfogyasztás népszerűsítése, illetve a már most is folyamatban lévő kutatások folytatása és összehangolása – kiemelten a klímaváltozás tekintetében – a MATE stratégiai célkitűzései közé tartozik. Aláhúzta, hogy a most aláírt megállapodás is stratégiai szintű együttműködést foglal keretbe.
„A mostanihoz hasonló, legmagasabb szintű megállapodást keveset kötünk, kifejezetten csak az egyes ágazatok legmeghatározóbb szereplőivel lépünk stratégiai szövetségbe” – jelentette ki. Hozzáfűzte, hogy a MATE számára teljesen természetes volt, hogy a szőlő- és borágazatban a Hegyközségek Nemzeti Tanácsával fűzzék még szorosabbra a már eddig is gyümölcsöző együttműködést.
„Ez az az ágazati szervezet, amely a legmarkánsabban képviseli a hazai borásztársadalmat, éppen ezért úgy gondoltuk, hogy méltó ahhoz a szellemiséghez, amelyet mi magunk is képviselünk” – húzta alá Dr. Gyuricza Csaba.
Frittmann János, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke beszédében kitért az utánpótlásképzés fontosságára. Mint rámutatott: „rendkívül fontos számunkra biztosítani a magasan képzett szakmai munkatársak utánpótlását, éppen ezért a terveink között szerepel az is, hogy a Hegyközségek Nemzeti Tabácsa aktív szerepet vállaljon a MATE hallgatói, szakmai gyakornoki programjában.” Kitért arra is, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel már eddig is kiemelkedően kiváló volt az együttműködés, éppen ezért bízik abban, hogy a jövőben sem lesz ez másképp.
A megállapodás kiemelt területe többek között a kulturált borfogyasztás népszerűsítése az egyetemeken, továbbá közös szakmai rendezvények megvalósítása és nem utolsó sorban a Borászati Füzetek szakmai folyóirat megjelentetése, népszerűsítése, online elérésének biztosítása a MATE Budai Campus és a Szőlészeti és Borászati Intézet honlapján. Mindemellett közös kutatási tevékenységet is kilátásba helyeztek a borászati technológia területén, különös tekintettel a klímaváltozás hatására.